XVIII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 28 kwietnia 2023 r.
Koncert: „Zakochane piosenki z kroplą jazzu” - Marianna wróblewska, Włodzimierz Nahorny i Wojciech Kamiński oraz:
Mariusz Bogdanowicz / kontrabas
Andrzej Zielak / kontrabas
Mark Shepherd / trąbka, multiinstrumentalista (Anglia)
Julia pucis / vocal
OPIS
Zapraszamy na koncert jazzowy „Zakochane piosenki z kroplą jazzu” w wykonaniu wybitnej Marianny Wróblewskiej przy akompaniamencie Włodzimierza Nahornego i Wojciecha Kamińskiego.
Wystąpią również:
Mariusz Bogdanowicz / kontrabas
Andrzej Zielak / kontrabas
Mark Shepherd / trąbka, multiinstrumentalista (Anglia)
Julia pucis / vocal
Marianna Wróblewska.
Wokalistka jazzowa o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Debiutowała w 1963 r. na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, zostając laureatką tzw. „Złotej dziesiątki”. Laureatka głównej nagrody Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu w 1968 r. W tym samym roku okrzyknięta przez krytyków największą nadzieją polskiego jazzu. Jako pierwsza wokalistka jazzowa nagrała płytę długogrającą z serii „Polish Jazz” zatytułowaną „Sound of Marianna Wróblewska” (1972). Występowała z Mieczysławem Koszem, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Kamińskim, Sławomirem Piwowarem. Współpracowała z zespołami Bizony, SBB, Old Timers, Rama 111. Brała udział w licznych koncertach i festiwalach, m. in. Sopot Molo Jazz Festiwal w 1998 r. oraz kilkakrotnie w Jazz Jamboree. Powróciła na scenę w 2009 r. w projekcie „Śpiewając jazz” podczas Festiwalu Jazz Jamboree.
Włodzimierz Nahorny.
Muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. Wykładowca w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, profesor sztuk muzycznych. Debiutował na Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego (1962). W 1965 założył własne trio, z którym po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (I nagroda dla zespołu oraz I nagroda indywidualna i wyróżnienie za kompozycję „Zbyszek” dla W. Nahronego). W 1966, podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, został uhonorowany II nagrodą, a w 1967 na 6. Festiwalu Jazzu Amatorskiego w Wiedniu – I nagrodą indywidualną oraz II nagrodą dla swojego tria. Laureat Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000 oraz Złotego Fryderyka (2011). Uhonorowany m.in. Odznaką Zasłużony działacz kultury (1974, 1986), Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2005) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011).
Wojciech Kamiński.
Pianista, kompozytor, aranżer. Zadebiutował w 1962 r. jako muzyk grupy Ragtime Jazz Band. W 1964 r. otrzymał z tym zespołem wyróżnienie zespołowe i indywidualne w czasie Studenckiego Festiwalu Jazzowego Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Działał w zespole Warszawscy Stompersi (1964-1965), a później wraz z Henrykiem Majewskim i Jerzym Kowalskim utworzył grupę Old Timers (do 1968 r.). W 1978 r. ze swoim własnym zespołem występował na warszawskim festiwalu Old Jazz Meeting. W latach 1979-1981 był pianistą i organistą zespołu Swing Workshop, który utworzył z Januszem Zabieglińskim. Zrealizował recitale telewizyjne Ragtime’y Scotta Joplina i Muzyczny świat W. Kamińskiego oraz nagrania dla archiwum Polskiego Radia. Oprócz występów w kraju ma na swoim koncie liczne koncerty za granicą (Finlandia, NRD, RFN, Szwecja). W 1982 r. rozpoczął karierę solową. Współpracował także z wieloma piosenkarzami, nie tylko jazzowymi (Danuta Błażejczyk, Irena Jarocka, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rosiewicz, zespół Adama Bema), a także z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską.
PEŁNA RELACJA FILMOWA
PEŁNA RELACJA FILMOWA
WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE
FOTOREPORTAŻ
https://forumhumanummazurkas.pl/pl/sympozjon/sympozjony/sympozjony-2/xviii#sigProIdaae0975913