LISTA SYMPOZJONÓW W MAZURKASIE
Powyższy opis sympozjonu zaczerpnęliśmy z wywiadu jaki przeprowadził Marcin Meller z dr. Markiem Węcowskim /UW/ specjalizującym się w historii starożytnej. /Newsweek Historia 5/2013 /
Wywiad ten polecamy w całości - jest dostępny w internecie. Mowa w nim też o innych aspektach sympozjonu, ale my pozostańmy przy sferze towarzyskiej, jak w powyższym opisie.
Kierujemy więc zaproszenie mając nadzieję, że na tym, jak i następnych organizowanych przez nas „sympozjonach” będziemy się spotykać z przyjemnością i że spotkania te będą interesujące. Motto nasze – podobne jak w kontynuowanym przez nas cyklu FORUM HUMANUM MAZURKAS - to „spotkać sztukę, czerpać z niej, spotkać i poznać ciekawych ludzi i samemu być widzianym”. Spotkania SYMPOZJON w MCC MAZURKAS mają być bardziej kameralne, zakładają możliwość większej aktywności uczestników, wyznaczając sobie za cel dobrą zabawę w dobrym towarzystwie. Nastawiamy się na żart, zaczepne uwagi, dowcipne riposty, ciekawe i barwne rozmowy itp. Wystąpienia „do mikrofonu” są bardzo pożądane. Powinny jednak być w trakcie wieczoru zgłoszone do „sympozjarchy” i nie powinny być dłuższe niż cztery minuty. Mogą to być anegdoty, wiersze, wierszyki, piosenki /z muzycznym podkładem/, śpiew a cappella, przemowy, prezentacja obrazu itp. Wystąpienia będą oceniane punktami przez uczestników, a trzy najlepsze będą nagradzane. Całość wieczoru będzie filmowana. Na kolejnych spotkaniach uczestnicy będą mogli wejść w posiadanie materiału filmowego. Udane wystąpienia ukażą się w internecie na naszych stronach oraz będą zamieszczone na Youtube.
Mamy nadzieję, że wino sprawi, żeby „człowiek uśmiechał się do świata, a świat do człowieka”. Dla Greków „wino równa się bóg”. Myśleli tak oczywiście o Dionizosie, a on był pocieszycielem ludzi i dawcą przyjemności.
Ze szczerym pozdrowieniem
Andrzej BartkowskiAndrzej Hulewicz
Prezesi Grupy Mazurkas
Koncert: „Będziesz mnie miała all inclusive… czyli wieczór z wierszem i piosenką”
Promocja książki: Adam Gwara „Kręgi na wodzie”
Koncert: Koncert pieśni i piosenek w wykonaniu Solistek Zespołu im. G. Vieriovki.
Spotkanie poetyckie: „Żar Zanzibaru” Spotkanie poetyckie z: Adamem Gwarą, Tomaszem Wachnowskim oraz Andrzejem Bartkowskim - Wiersze, Piosenki, Limeryki, Ballady.
Recital: „Moja droga z piosenką” - Adrianna Godlewska - aktorka, absolwentka warszawskiej PWST. Uczennica Ludwika Sempolińskiego. Debiutowała w teatrze Syrena.
Akompaniuje: Marcin Mazurek
Prowadzenie: Andrzej Bartkowski
Prelekcja: „IZRAEL TYGIEL kultur, religii, języków, smaków i kolorów skóry” - Karolina Tzenvirt-Bartkowska – miłośniczka i rzeczniczka Izraela. Jest autorką przewodników, mówcą, współpracuje z telewizją i radiem.
Film, koncert: "Gwiazda stulecia - Rena Rolska"
Projekcja filmu. Wieczór wspomnień z udziałem Gwiazdy i zaproszonych gości.
Rozmowa z reżyserem i aktorami.
Przedstawienie teatralne: "Porodówka"
Rozmowa z reżyserem i aktorami.
Szalona 90-tka Zdzisława Słowińskiego czyli letnia powtórka z rozrywki:
Jubileusz z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Zdzisława Słowińskiego – nestora polskiego filmu i teatru.
Przedstawienie teatralne: "Oświadczyny"
Piosenki Agnieszki Osieckiej: "Piosenki ze spektaklu "Cafe Sax"
Przedstawienie teatralne: "Męski Punkt Widzenia czyli Sonata Kreutzerowska"
Arcydzieło klasyki światowej – „Sonata Kreutzerowska” Lwa Tołstoja w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego i w doskonałej obsadzie aktorów z Teatru Rampa
Koncert: „Pieśni Mistrzów Romantyzmu”- Justyna Reczeniedi (sopran), Małgorzata Piszek (fortepian).
Scena Młodych Talentów: Dorothy Porawski-Orzechowska (sopran) i Karol Skwara (bas).
Wernisaż: „Akwarela – artystyczny zapis chwili” – wystawa zbiorowa akwarelistów ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Koncert: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.
Prelekcja: „Chasydzi widziani zza pejsów”- Karolina Tzenvirt-Bartkowska
Recital: „Pieśni żydowskie, oraz romanse rosyjskie” - Marek Ravski.
Prelekcja: „No więc w końcu, czy ten Żyd może jechać windą w szabas czy nie?” Karolina Tzenvirt-Bartkowska
Recital: „Piosenki żydowskie, warszawskie i największe przeboje artystki” - Danuta Stankiewicz.
Promocja książki i płyty: Ireny Bartkowskiej - "Bajki, wierszyki i piosenki Babci Irenki"
Prelekcja: "Jerozolima - miasto, które kocham" - w krainę obyczajów kultury żydowskiej zabrała nas Karolina Tzenvirt-Bartkowska.
Koncert: Monika Rosca - znakomita pianistka - odtwórczyni postaci Nel w filmie "W pustyni i puszczy"; Bernard Ładysz i Leokadia Rymkiewicz-Ładysz wykonali wspólnie nastrojową kolędę "Oj maluśki, maluśki"; Andrzej Bychowski – aktor, piosenkarz, parodysta; Justyna Reczeniedi - "To świt, to zmrok" ze "Skrzypka na dachu"; Kira i Andrzej Płonczyńscy - „Stara Piosenka”; Natalia Kovalenko i Marek Ravski - „Leży Jezus”; Grzegorz Walczak - „Jezusie”, Czesław Laszczkowski – harmonijka.