skladak s

LISTA SYMPOZJONÓW W MAZURKASIE

Sympozjon w starożytnej Grecji był okazją do rywalizacji w różnego rodzaju sztukach i ten pierwiastek artystyczny jest najważniejszym definiującym go elementem. Organizowano konkursy artystyczne, opowiadano wyrafinowane dowcipy, rywalizowano w szlachetnej sztuce konwersacji złośliwej. Pito wino ale nie jedzono normalnych potraw. Tym manifestowano rodzaj konsumpcji, która nie jest konieczna do życia. Spożywano ciastka, placki itp. Sympozjon był rodzajem elitarnej biesiady, której uczestnicy rywalizowali ze sobą na słowa, wiersze czy też riposty w rozmowie. Być członkiem elity w Grecji oznaczało mieć pewne kompetencje kulturalne. Oczywiście nie wszyscy są poetami, chociaż poezja jest tu najważniejsza jako nośnik refleksji, głównie moralnej. Ale nie tylko poezja. Greckie malarstwo także rodzi się jako dziecko sympozjonu. Spotkaniem kierował sympozjarcha, który albo był wybierany, albo znał się na zabawach biesiadnych, albo… miał najmocniejszą głowę. Wino było napitkiem o mocy wystarczającej do stopniowego rozluźniania ciała i zahamowań i który sprawia, że człowiek uśmiecha się do świata, a świat do człowieka. Sympozjon pozwolił odkrywać najlepsze cechy tak wina, jak i tych, którzy je piją. Miał też duży wpływ na kształtowanie celów politycznych i społecznych.

Powyższy opis sympozjonu zaczerpnęliśmy z wywiadu jaki przeprowadził Marcin Meller z dr. Markiem Węcowskim /UW/ specjalizującym się w historii starożytnej. /Newsweek Historia 5/2013 /

Wywiad ten polecamy w całości - jest dostępny w internecie. Mowa w nim też o innych aspektach sympozjonu, ale my pozostańmy przy sferze towarzyskiej, jak w powyższym opisie.

Kierujemy więc  zaproszenie mając nadzieję, że na tym, jak i następnych organizowanych przez nas „sympozjonach” będziemy się spotykać z przyjemnością i że spotkania te będą interesujące. Motto nasze – podobne jak w kontynuowanym przez nas cyklu FORUM HUMANUM MAZURKAS - to  „spotkać sztukę, czerpać z niej, spotkać i poznać ciekawych ludzi i samemu być widzianym”.  Spotkania SYMPOZJON  w  MCC  MAZURKAS mają być  bardziej kameralne, zakładają możliwość większej aktywności uczestników, wyznaczając sobie za cel dobrą zabawę w dobrym towarzystwie. Nastawiamy się  na żart, zaczepne uwagi, dowcipne riposty, ciekawe i barwne rozmowy itp. Wystąpienia  „do mikrofonu” są bardzo pożądane. Powinny jednak być w trakcie wieczoru zgłoszone do „sympozjarchy” i nie powinny być dłuższe niż cztery minuty. Mogą to być  anegdoty, wiersze, wierszyki, piosenki /z muzycznym podkładem/, śpiew a cappella, przemowy, prezentacja obrazu itp. Wystąpienia będą oceniane punktami przez uczestników, a trzy najlepsze będą nagradzane. Całość wieczoru będzie filmowana. Na kolejnych spotkaniach uczestnicy będą mogli wejść w posiadanie  materiału filmowego. Udane wystąpienia ukażą się w internecie na naszych stronach oraz będą zamieszczone na Youtube.

Mamy nadzieję, że wino sprawi, żeby  „człowiek uśmiechał się do świata, a świat do człowieka”. Dla Greków „wino równa się bóg”. Myśleli tak oczywiście o Dionizosie, a on był pocieszycielem ludzi i dawcą przyjemności.   

Ze szczerym pozdrowieniem

Andrzej Bartkowski
Andrzej Hulewicz 
Prezesi Grupy Mazurkas
 
 
XIX SYMPOZJON W MAZURKASIE – 21 października 2023 r.
Koncert: „Będziesz mnie miała all inclusive… czyli wieczór z wierszem i piosenką”
Wystawa grafik:   Zbigniew Juszczak
Promocja książki:   Adam Gwara „Kręgi na wodzie”
 
 
XVIII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 28 kwietnia 2023 r.
Koncert:  „Zakochane piosenki z kroplą jazzu”
 
 
 
XVII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 6 marca 2023 r.
Koncert: Koncert pieśni i piosenek w wykonaniu Solistek Zespołu im. G. Vieriovki.
Wystawa obrazów:   Wystawa obrazów - Najlepszych Malarzy Ukrainy. 
 
 
XVI SYMPOZJON W MAZURKASIE – 3 lipca 2022 r.
Spotkanie poetyckie: „Żar Zanzibaru” Spotkanie poetyckie z: Adamem Gwarą, Tomaszem Wachnowskim oraz Andrzejem Bartkowskim - Wiersze, Piosenki, Limeryki, Ballady.
 
XV SYMPOZJON W MAZURKASIE – 7 listopada 2021 r.
Spektakl: „Madonny i ladacznice”
Wystawa rzeźby ceramicznej: Wiesław Fijałkowski
 
 
XIV SYMPOZJON W MAZURKASIE – 29 lutego 2020 r.
Recital: „Moja droga z piosenką” - Adrianna Godlewska - aktorka, absolwentka warszawskiej PWST. Uczennica Ludwika Sempolińskiego. Debiutowała w teatrze Syrena.
Akompaniuje: Marcin Mazurek
Prowadzenie: Andrzej Bartkowski
Koncert skrzypcowy: Artur Banaszkiewicz - skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuje od piątego roku życia. intensywnie koncertuje i poszerza swój repertuar, dzieląc się swoimi muzycznymi fascynacjami i kreacjami z publicznością na całym świecie.
 
 
XIII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 28 grudnia 2019 r.
Prelekcja: „IZRAEL TYGIEL kultur, religii, języków, smaków i kolorów skóry” - Karolina Tzenvirt-Bartkowska – miłośniczka i rzeczniczka Izraela. Jest autorką przewodników, mówcą, współpracuje z telewizją i radiem.
Spektakl: „Być jak Marlene” to spektakl muzyczny ukazujący prawdziwe oblicze wielkiej ikony kina i estrady Marleny Dietrich w przełomowych momentach jej życia. To uniwersalna historia o marzeniach, miłości, samotności, opowiedziana świeżo brzmiącymi piosenkami Marleny Dietrich, do których nowe teksty napisał Jan Jakub Należyty. Marlena taka, jaka była naprawdę, nie pozbawiona emocji i uczuć, piękna i odważna. Wieczna.
 
XII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 23 listopada 2019 r.
Film, koncert: "Gwiazda stulecia - Rena Rolska"
Projekcja filmu. Wieczór wspomnień z udziałem Gwiazdy i zaproszonych gości.
 
XI SYMPOZJON W MAZURKASIE   - 12 października 2019 r.
Spektakl: "Like a diva"
Rozmowa z reżyserem i aktorami.
 
 
X SYMPOZJON W MAZURKASIE – 10 lutego 2019 r.
Przedstawienie teatralne: "Porodówka"
Rozmowa z reżyserem i aktorami.
 
IX SYMPOZJON W MAZURKASIE – 28 lipca 2018 r
Szalona 90-tka Zdzisława Słowińskiego czyli letnia powtórka z rozrywki: 
Jubileusz z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Zdzisława Słowińskiego – nestora polskiego filmu i teatru.
 
VIII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 24 marca 2018 r.
Przedstawienie teatralne: "Oświadczyny"
Piosenki Agnieszki Osieckiej: "Piosenki ze spektaklu "Cafe Sax"
 
VII SYMPOZJON W MAZURKASIE – 11 marca 2018 r.
Przedstawienie teatralne: "Męski Punkt Widzenia czyli Sonata Kreutzerowska"
Arcydzieło klasyki światowej – „Sonata Kreutzerowska” Lwa Tołstoja w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego i w doskonałej obsadzie aktorów z Teatru Rampa
 
VI SYMPOZJON W MAZURKASIE – 30 lipca 2017 r.
Koncert: „Pieśni Mistrzów Romantyzmu”- Justyna Reczeniedi (sopran), Małgorzata Piszek (fortepian).
Scena Młodych Talentów: Dorothy Porawski-Orzechowska (sopran) i Karol Skwara (bas).
 
V SYMPOZJON W MAZURKASIE – 19 marca 2017 r.
Prelekcja: „Mumie i ich świat w technologii XXI wieku” – Marzena Ożarek-Szilke i Kamila Braulińska
Wernisaż: „Akwarela – artystyczny zapis chwili” – wystawa zbiorowa akwarelistów ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
 
IV SYMPOZJON W MAZURKASIE – 9 kwietnia 2016 r.
Prelekcja: „Z szantą dookoła świata”. Rozmowa Marka Majewskiego z kapitanem słynnego żaglowca „Zawisza Czarny” Waldemarem Mieczkowskim.
Koncert: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.
 
III SYMPOZJON W MAZURKASIE – 13 marca 2016 r.
Prelekcja: „Chasydzi widziani zza pejsów”- Karolina Tzenvirt-Bartkowska
Recital: „Pieśni żydowskie, oraz romanse rosyjskie” - Marek Ravski.
 
II SYMPOZJON W MAZURKASIE – 31 lipca 2015 r.
Prelekcja: „No więc w końcu, czy ten Żyd może jechać windą w szabas czy nie?” Karolina Tzenvirt-Bartkowska
Recital: „Piosenki żydowskie, warszawskie i największe przeboje artystki” - Danuta Stankiewicz.
 
I SYMPOZJON W MAZURKASIE –  2015 r.
Promocja książki i płyty: Ireny Bartkowskiej - "Bajki, wierszyki i piosenki Babci Irenki"
Prelekcja: "Jerozolima - miasto, które kocham" - w krainę obyczajów kultury żydowskiej zabrała nas Karolina Tzenvirt-Bartkowska.
Koncert: Monika Rosca - znakomita pianistka - odtwórczyni postaci Nel w filmie "W pustyni i puszczy"; Bernard Ładysz i Leokadia Rymkiewicz-Ładysz wykonali wspólnie nastrojową kolędę "Oj maluśki, maluśki"; Andrzej Bychowski – aktor, piosenkarz, parodysta; Justyna Reczeniedi - "To świt, to zmrok" ze "Skrzypka na dachu"; Kira i Andrzej Płonczyńscy - „Stara Piosenka”; Natalia Kovalenko i Marek Ravski - „Leży Jezus”; Grzegorz Walczak - „Jezusie”, Czesław Laszczkowski – harmonijka.


 
 

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)