LXII Forum Humanum Mazurkas – 17 grudnia 2023 r.
Koncert: 
Koncert poświęcony 100 rocznicy urodzin Marii Callas oraz jubileuszowi 80 urodzin Sławomira Pietrasa. 
W programie arie i duety z oper: Belliniego, Donizettiego, Mascagniego, Pucciniego i Verdiego.

Wernisaż:  Finisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Kapłan „Pamięć wody”

 

OPIS

 

 

62. Forum Humanum Mazurkas „Maria Callas in memoriam” w 100 rocznicę urodzin, Sławomir Pietras i jego goście w 80 urodziny.


 62FHM Plakat


Zespół „Opera po bandzie” w składzie:

Joanna Woś – sopran
Karolina Wieczorek – sopran
Sylwester Kostecki – tenor
Taras Hlushko – fortepian
Scena Talentów: Piotr Balewski – baryton

Finisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Kapłan „Pamięć wody”

17 grudnia 2023 o godz. 18:00 odbędzie się koncert poświęcony 100 rocznicy urodzin Marii Callas oraz jubileuszowi 80 urodzin Sławomira Pietrasa. W programie arie i duety z oper Belliniego, Donizettiego, Mascagniego, Pucciniego i Verdiego.
Na scenie 62. Forum Humanum Mazurkas usłyszymy wspaniałe operowe głosy Joanny Woś, Karoliny Wieczorek, Sylwestra Kosteckiego oraz młodego talentu: Piotra Balewskiego. Akompaniować będzie Taras Hlushko.
Całe wydarzenie poprowadzi Sławomir Pietras – dyrektor wielu teatrów operowych w Polsce, felietonista, pisarz.
Dajmy się zatracić w niezwykłych dźwiękach opery.
Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć finisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Kapłan "Pamięć wody".

Wieczór poprowadzi: Andrzej Bartkowski


Callas 

Maria Callas

Urodzona 2 grudnia 1923 roku w Nowym Jorku, zmarła 16 września 1977 roku w Paryżu. Grecka śpiewaczka sopranowa, o niedoścignionym głosie, nazywana „primadonną stulecia” i „Boską”. Od najmłodszych lat rodzice wspierali rozwój talentu córki, zamawiając prywatne lekcje śpiewu i zgłaszając Marię do programów radiowych, w których zdobywała wysokie noty. W 1937 roku razem z matką powróciła do Grecji, gdzie zaczęła uczęszczać do Konserwatorium Narodowego w Atenach. Związana z najbardziej cenionymi i największymi scenami operowymi na świecie, występowała we włoskiej La Scali oraz na deskach Covent Garden w Londynie. Serca publiki zza oceanu podbiła w 1956 roku, w nowojorskiej Metropolitan Opera. Jej powrót do Europy zaowocował angażem w operze Traviata na deskach wiedeńskiej opery. Do największych sukcesów primadonny należą kreacje Lady Makbet, Toski oraz Giocondy, jednak najbardziej rozpoznawalną partią pozostaje Norma, w którą Maria Callas wcielała się ponad 80 razy.

 

Pietras

Sławomir Pietras

Dyrektor polskich teatrów operowych (Bytom, Wrocław, Łódź, Warszawa, Poznań), inicjator wielu festiwali muzycznych, organizator wielkiej liczby zagranicznych tournee operowych i baletowych, producent ponad trzystu spektakli, a w ostatnich kilkunastu latach animator podróży operowych łódzkiej Agencji Grand Tour.
Jego działalności towarzyszą cotygodniowe felietony w tygodniku Angora, liczne koncerty, wykłady, prelekcje i spotkania autorskie związane z publikacjami jego książek.

 

Woś2

Joanna Woś

Wybitna śpiewaczka operowa studiami i karierą artystyczną związana z Teatrem Wielkim w Łodzi. Jej najsłynniejsze kreacje sceniczne to Traviata, Łucja z Lammermoor, Maria Stuarda, Anna Bolena, Norma oraz opery Wolfganga Amadeusza Mozarta. Śpiewa na niemal wszystkich scenach operowych i estradach koncertowych Polski. Często występuje za granicą w takich krajach jak, Niemcy, Włochy, Anglia, Francja, Rosja, Litwa i inne.

 

Wieczorek

Karolina Wieczorek

Sopran liryczno-koloraturowy młodej generacji. Wykształcona w Krakowskiej Akademii Muzycznej, zadebiutowała w tamtejszej Operze, śpiewając między innymi: w „Zemście Nietoperza” - partię Adeli, w „Baronie Cygańskim” - partię Arseny, w „Don Pasquale”- partię Noriny, w „Czarodziejskim flecie”-partię Królowej Nocy, w „Orfeuszu w piekle” - partię Eurydyki, w „Ariadnie na Naxos” - partię Najady, „Carmen” - partię Frasquity.
Przed kilku laty zadebiutowała zagranicą śpiewając Rozynę w „Cyruliku Sewilskim” na Klasik Festival Schloss Kirchstetten 2018 w Austrii. Nieprzeciętna biegłość głosu, którą posiada, predysponuje wokalistkę do wykonywania skomplikowanych partii koloraturowych.

 

Kostecki

Sylwester Kostecki 

Jeden z najwybitniejszych polskich tenorów, wykształcony w Akademiach Muzycznych Łodzi i Warszawy. Wieloletni czołowy solista Teatrów Wielkich Łodzi, Warszawy i Poznania. W swym bogatym repertuarze posiada takie partie operowe jak Jontek, Stefan, Cavaradossi, Pinkerton, Radames, Don Carlos, Otello, Tannhauser, Parsifal, Turiddu, Polione, Don Jose, Max, Manru, Alvaro, Stifelio, Florestan, Enzo, Canio i wiele, wiele innych. Na kanwie tej ostatniej opery napisał pracę doktorską i z tym tytułem zamierza inicjować działalność pedagogiczną, nie rezygnując z kariery wokalnej.

 

Hlushko

Taras Hlushko

Absolwent uczelni muzycznych Drohobycza i Lwowa. Jest zarówno koncertującym pianistą, jak i kameralistą, znakomitym akompaniatorem i korepetytorem. Od roku 2011 związany z Teatrem Wielkim w Łodzi. Występuje na Ukrainie, w Polsce, Szwajcarii i innych krajach Europy.

 

Balewski

Piotr Balewski 

Student wokalistyki na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Utalentowany baryton, po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej trafił do klasy wokalnej prof. Jaromira Trafankowskiego, również barytona, co rokuje właściwy kierunek kształcenia. Młody adept wokalistyki posiada piękny głos i po raz pierwszy będzie miał szansę zaprezentowania swych umiejętności przed wymagającą i znającą się na rzeczy publicznością.

  

 


PEŁNA RELACJA FILMOWA

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)