LXI Forum Humanum Mazurkas – 12 listopada 2023 r.
Koncert: 
Koncert z okazji Dnia Niepodległości „Patriotyzm w rytmie swinga”

Wernisaż: Wystawa Malarstwa Małgorzaty Kapłan.


OPIS

Zaproszenie 61fhm

Forum Humanum Mazurkas z okazji Dnia Niepodległości „Patriotyzm w rytmie swinga”

Zespół „Opera po bandzie” w składzie:

Barbara Gutaj-Monowid – sopran

Darek Tarczewski – fortepian

Marcin Baranowski – wiolonczela

Maciej Klociński – śpiew

Dawid Ludkiewicz - fortepian

To wyjątkowe wydarzenie, które będzie połączeniem historii, muzyki i emocji. Usłyszycie pieśni niepodległościowe, nowe aranżacje utworów takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Paderewski, Karłowicz, a także Gershwin.

Barbara Gutaj-Monowid z zespołem "Opera po bandzie" zaprezentują program "Czy Moniuszko może brzmieć jak Gershwin?". Artyści ukażą niezwykłe połączenie dwóch światów muzycznych - polskiego dziedzictwa i amerykańskiego swinga. To muzyka, która poruszy Państwa serca i umysły.

Druga część koncertu to podróż w czasie, podczas której zostaniecie zabrani w świat "Piosenek dwudziestolecia międzywojennego" w wykonaniu Macieja Klocińskiego wraz z akompaniatorem Dawidem Ludkiewiczem. To nie tylko koncert, to sentymentalna podróż w czasie do okresu międzywojennego, z jego niezapomnianymi melodiami.

Niech to będzie wieczór, który dostarczy niezapomnianych emocji i stanie się hołdem dla Niepodległej Polski.

Przyjdźcie, aby uczcić Dzień Niepodległości w wyjątkowy sposób, w otoczeniu wspaniałej muzyki i kultury.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wystawę malarstwa Małgorzaty Kapłan "Pamięć wody".

 

Wieczór poprowadzi: Andrzej Bartkowski


Barbara Gutaj

BARBARA GUTAJ-MONOWID

Edukację muzyczną rozpoczęła od gry na skrzypcach, fortepianu i rytmiki, uczęszczała także do szkoły baletowej. Ukończyła z wyróżnieniem wydział wokalno- aktorski na poznańskiej Akademii Muzycznej i została solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu, z którego sceną związana jest do dziś. Do tej pory gościła także w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Operze Bałtyckiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie a także Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Ma w swoim repertuarze ponad 40 partii operowych i operetkowych, wykonuje dzieła od muzyki epoki baroku, po utwory skomponowane współcześnie. Założycielka firmy „Opera Po Bandzie” w ramach której tworzy autorskie spektakle muzyczne- od komedii po duże widowisko muzyczne- musical o Józefie Piłsudskim „Czekając na Marszałka”.

Dariusz Tarczewski

DAREK TARCZEWSKI

Darek Tarczewski to nowoczesny pianista, kompozytor i aranżer. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w 4 roku życia w Szamotułach. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie fortepianu. Jest obdarzony słuchem absolutnym. Zręczne orkiestracje w dziełach symfonicznych, kontrastują z elektronicznymi brzmieniami utworów popowych, soulowych, r&b, jazzowych, etc. Darek jest również producentem muzycznym. Posiada doskonale wyposażone studio nagrań. Jako pianista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Rayem Wilsonem, Natalią Kukulską, Mietkiem Szcześniakeim, Mezo, Maciejem Maleńczukiem, Bohdanem Łazuką, Zbigniewem Wodeckim czy Robertem Robersonem. Lider Polskiej Orkiestry Musicalowej.

Marcin Baranowski

MARCIN BARANOWSKI

Marcin Baranowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie wiolonczeli prof. Eugeniusza Zboralskiego. Od 1995 r. jest wiolonczelistą orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, a od 2002 r. prowadzi również działalność pedagogiczną jako nauczyciel gry na wiolonczeli. Gra także na gitarze basowej. Jako członek wielu zespołów miał okazję współpracować z wieloma wybitnymi artystami, m. in. Placido Domingo, Andrea Bocelli, Josh Groban, Sarah Brightman, Krzysztof Herdzin, Kuba Badach, Marek Napiorkowski, Adam Sztaba, Aleksander Maliszewski, Zbigniew Górny. Jako muzyk sesyjny uczestniczy w wielu nagraniach płytowych i telewizyjnych. Od 2018 r. realizuje się w zespole Darek Tarczewski Ansamble.

Maciej Klocińśki

MACIEJ KLOCIŃSKI

dr Maciej Klociński - Doktor Nauk Humanistycznych, Laureat międzynarodowych konkursów, Polski Król Rosyjskiego Romansu, jest polskim piosenkarzem, aktorem estradowym, wykonawcą polskich piosenek, rosyjskich i cygańskich romansów; muzykiem-multiinstrumentalistą i akompaniatorem, konferansjerem, popularyzatorem kultury muzycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego, dziennikarzem prasowym, specjalistą do spraw animacji kultury, reżyserem spektakli teatralnych i widowisk estradowych, terapeutą muzycznym seniorów, publicystą internetowym, jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, ambasadorem Fundacji Kulturowego Dziedzictwa im. Ałły Bajanowej w Polsce, a także prowadzącym Kolekcję Sercem Zbieraną płyt gramofonowych im. Jana Zagozdy.

 


PEŁNA RELACJA FILMOWA

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)