panorama
Spotkanie z mumiami podczas V Sympozjonu w Mazurkasie

19 marca br. w MCC Mazurkas odbyła się kolejna edycja Sympozjonu w Mazurkasie – autorskiego cyklu kulturalno-artystycznego. Tym razem zgromadzona publiczność przeniosła się do świata starożytnych mumii, a znakomitymi przewodnikami w tym temacie byli inicjatorzy Warsaw Mummy Project – archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego: Marzena Ożarek-Szilke i Kamila Braulińska.

Warsaw Mummy Project to największe na świecie badanie egipskich mumii, które znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego. Pierwsze mumie powstały 5000 lat temu nad Nilem, a dzisiaj są one znakomitym źródłem wiedzy o kulturze i wierzeniach starożytnej cywilizacji egipskiej. Na podstawie prezentacji i opowieści archeologów okazuje się, że w starożytnym Egipcie mumifikowano nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, w czym specjalizuje się właśnie Kamila Braulińska. Na scenie podczas wystąpień zaprezentowana została mumia barana, który w starożytnych czasach uznawany był za jedno ze świętych zwierząt. Z ciekawostek poruszonych podczas wieczoru najciekawszą okazała się historia o najstarszej w zbiorach Muzeum Narodowego – mumii Hor-Dżehuti, która trafiła do Polski już w 1826 roku. Okazało się, że mumia, która na podstawie analizy napisów hieroglificznych na sarkofagu opisywana była jako należąca do kapłana Hor-Dżehutiego, w rzeczywistości jest mumią kobiety! Przeprowadzone badania tomograficzne pozwoliły na trójwymiarową rekonstrukcję zmumifikowanego ciała.


W drugiej części Sympozjonu Krzysztof Ludwin zdradził jak pracuje akwarelista, odkrywając tajniki tej techniki malarskiej. Jego prezentację warsztatową uzupełnili swoimi opowieściami Ryszard Rogala i akwareliści ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, którzy zaprezentowali wystawę zbiorową pod hasłem „Klimaty śródziemnomorskie”. Tradycyjnie już w rolę prowadzącego wcielił się Prezes Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski, a udział wzięło ok. 200 osób ze świata kultury, sztuki oraz biznesu. Partnerami spotkania byli Paweł Kanclerz Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego i Jan Żychliński Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Sympozjon w Mazurkasie to cykl kulturalno-artystyczny, który obok Forum Humanum Mazurkas organizowany jest przez MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel. Pierwsza edycja Sympozjonu odbyła się pod koniec 2014 roku. Od tego czasu kilka razy w roku w MCC Mazurkas organizowane są wieczorne spotkania z ciekawymi osobami, koncerty i recitale oraz wystawy uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)