Pomnik ten upamiętnia pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów baletu. Wyrażamy nadzieję, że ta rzeźba stanie się miejscem lubianym przez artystów, mieszkańców Warszawy oraz odwiedzających ją gości. Może stanie się miejscem spotkań ludzi wrażliwych, ceniących piekno tańca. Będzie informowała, że w tym magicznym gmachu Teatru Wielkiego można doznać spotkania ze sztuką baletu prezentowaną przez mistrzów. Marzeniem naszym jest, żeby "Tancerka", bo tak rzeźba nazwana jest przez autora, mogła zyskać sympatię wśród uczniów szkół baletowych, tancerzy, solistów baletu, choreografów i wszystkich twórców tej wspaniałej sztuki, którym polska kultura zawdzięcza tak wiele. Pasję i talent artystów baletu doceniamy tym bardziej, że ich nawet najwspanialsze kariery są niestety krótkotrwałe. Mamy też nadzieję, że rzeźba ta będzie swoistym symbolem sztuki baletu, jako młodsza siostra dwóch już istniejących symboli opery i dramatu.
Fakt odsłonięcia pomnika-rzeźby "W hołdzie Polskim Artystom Baletu" przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej, za sprawą znaczącego udziału w projekcie Grupy Mazurkas, czyni dla nas okazję do zorganizowania kolejnego już XXIII FORUM HUMANUM MAZURKAS dedykowanego sztuce tańca.
FOTOREPORTAŻ
Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)