ikona f  ikona yout  ikona g
panorama
86. Forum Humanum Mazurkas 
 

 86 FHM Plakat 800

 

MONODRAM „KSIĘGA ZIÓŁ (I NIE TYLKO...) wg Sandora Máraiego” 

8 lutego 2026 w ramach cyklu Forum Humanum Mazurkas, odbył się spektakl, nazywany przez Annę Seniuk stand-upem na siedząco. Powstał on z inicjatywy aktorki i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną, analizą własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych.

Inspiracją dla powstania monodramu stała się książka „Księga ziół” Sándora Máraiego, węgierskiego prozaika, w której autor zanotował swoje przemyślenia, refleksje, wskazówki. Książka przypomi­na dawny zielnik, który prostymi, ale trafnymi spostrzeżeniami, leczy duszę i serce. Anna Seniuk wykorzystała tę formę jako punkt wyjścia do osobistej i poruszającej opowieści o swojej karierze (która trwa już 60 lat!) i o życiu. Spektakl wzbogacają poetyckie teksty najwybitniejszych polskich autorów – Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej oraz ks. Jana Twardowskiego. W mistrzowskim wykonaniu Seniuk utwory te nabierają nowego, głęboko ludzkiego wymiaru.

Monodram jest spotkaniem z wielką aktorką, która z wdziękiem, autoironią i humorem opowiada o tym, co najważniejsze – o miłości, sztuce, samotności i wierze.

Spektakl jest nie tylko artystycznym przeżyciem, ale i intymną rozmową – mądrą, wzruszającą, a zarazem pełną życia i humoru.

Scenariusz, reżyseria, wykonanie ANNA SENIUK

Tłumaczenie prozy Sándora Máraiego Feliks Netz (Wydawnictwo Czytelnik, 2003)

„Seniuk pokazuje siebie z prywatnej strony – wyciąga odręczne notatki, a torebkę i płaszcz odwiesza na krzesło. Zasiada w eleganckiej sukience przy stoliku, jakby szykowała się na przyjęcie gości, jakby prowadziła wieczór autorski. Jej opowieść o życiowych inspiracjach jest bardzo bezpośrednia, czym zjednuje sobie publiczność. Widzowie bardzo chętnie włączają się w dialog z aktorką” / Recenzentka Kinga Senczyk w e-teatr.pl /


Wieczór poprowadził Andrzej Bartkowski.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspólne przeżywanie tego niezwykłego wieczoru!
Do zobaczenia na kolejnym Forum Humanum Mazurkas.

 


 

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)