
8 lutego 2026 w ramach cyklu Forum Humanum Mazurkas, odbył się spektakl, nazywany przez Annę Seniuk stand-upem na siedząco. Powstał on z inicjatywy aktorki i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną, analizą własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych.
Inspiracją dla powstania monodramu stała się książka „Księga ziół” Sándora Máraiego, węgierskiego prozaika, w której autor zanotował swoje przemyślenia, refleksje, wskazówki. Książka przypomina dawny zielnik, który prostymi, ale trafnymi spostrzeżeniami, leczy duszę i serce. Anna Seniuk wykorzystała tę formę jako punkt wyjścia do osobistej i poruszającej opowieści o swojej karierze (która trwa już 60 lat!) i o życiu. Spektakl wzbogacają poetyckie teksty najwybitniejszych polskich autorów – Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej oraz ks. Jana Twardowskiego. W mistrzowskim wykonaniu Seniuk utwory te nabierają nowego, głęboko ludzkiego wymiaru.
Monodram jest spotkaniem z wielką aktorką, która z wdziękiem, autoironią i humorem opowiada o tym, co najważniejsze – o miłości, sztuce, samotności i wierze.
Spektakl jest nie tylko artystycznym przeżyciem, ale i intymną rozmową – mądrą, wzruszającą, a zarazem pełną życia i humoru.
Scenariusz, reżyseria, wykonanie ANNA SENIUK
Tłumaczenie prozy Sándora Máraiego Feliks Netz (Wydawnictwo Czytelnik, 2003)
„Seniuk pokazuje siebie z prywatnej strony – wyciąga odręczne notatki, a torebkę i płaszcz odwiesza na krzesło. Zasiada w eleganckiej sukience przy stoliku, jakby szykowała się na przyjęcie gości, jakby prowadziła wieczór autorski. Jej opowieść o życiowych inspiracjach jest bardzo bezpośrednia, czym zjednuje sobie publiczność. Widzowie bardzo chętnie włączają się w dialog z aktorką” / Recenzentka Kinga Senczyk w e-teatr.pl /
Wieczór poprowadził Andrzej Bartkowski.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspólne przeżywanie tego niezwykłego wieczoru!
Do zobaczenia na kolejnym Forum Humanum Mazurkas.
Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)