LXIX Forum Humanum Mazurkas – 1 września 2024 r. o godz. 18:00
Koncert: Benefis Jerzego Stępnia podczas 69. Forum Humanum Mazurkas
Wieczór poprowadzi: Andrzej Bartkowski
69. FORUM HUMANUM MAZURKAS, które odbędzie się 1 września o godz. 18:00, to niewątpliwie niepowtarzalna okazja, aby przybliżyć osobę Jerzego Stępnia, znanego nam wszystkim z sal sądowych czy sejmowych korytarzy. Mało kto wie, że ten poważny polityk ma niesamowite zainteresowanie, którym jest jazz. Hobbystycznie gra na saksofonie i właśnie tego wieczoru będziemy mogli usłyszeć Mistrza w nietuzinkowym gronie Andrzej Jagodzińśki TIO, Wojtka Kamińskiego wraz ze zespołem Kamiński Swing Workshop, Marianny Wróblewskiej, Julii Pucis oraz Tomka Bieleckiego. Spotkanie będzie przepełniony nostalgicznymi opowieściami o życiu zawodowym, prywatnym jak i tym muzycznym Bohatera Wieczoru.
Wieczór poprowadzi: Andrzej Bartkowski
Jerzy Stępień
(ur. 7 września 1946 w Staszowie) – polski prawnik i polityk, sędzia, radca prawny, senator I i II kadencji (1989–1993), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997–1999), w latach 1999–2008 sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2006–2008 prezes TK. W latach 2016–2017 prezes Instytutu Lecha Wałęsy. Prywatnie miłośnik jazzu, saksofonista. Przygodę z muzyką rozpoczął w najmłodszych latach, bo już od 5 roku życia uczył się gry na fortepianie. Jako nastolatek zainteresował się gitarą. Podczas studiów, wraz z Krzysztofem Karpińskim – dziś sędzią i byłym prezesem Sądu Apelacyjnego, grywali na pianinie, chodzili na koncerty jazzowe, jam session czy Jazz Jamboree. Po studiach wyjechał do Kielc gdzie założył big-band razem z Włodzimierzem Pawlikiem oraz Arturem Dutkiewiczem. Zajmował się organizacją koncertów. W wieki 30 lat rozpoczął naukę gry na saksofonie. W 1978 roku dostał nagrodę dziennikarzy w konkursie Jazz nad Odrą. Później pochłonęła go „Solidarność” i dopiero w okresie internowania przypomniał sobie o saksofonie. Grywali z współwięźniami, po czym saksofon mu odebrano. W okresie piastowania stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych i administracji grał w piwnicach ministerstwa. Później już jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego, jak sam mówi, grywał w przerwach między pisaniem uzasadnień wyroków. Muzyka to dla niego: „Nie mogę powiedzieć, że jest to ucieczka przed światem czy szarą rzeczywistością. To po prostu równoległy świat uporządkowanych dźwięków, rządzący się swoimi regułami. To świat, który mimo swojego uporządkowania daje możliwość swobodnej wypowiedzi. Jazz jest pod tym względem bezkonkurencyjny, bo to muzyka improwizowana.”
Andrzej Jagodziński
Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu „Złota Tarka” w 1979 r. Do dzisiaj, dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu, gra w różnych stylistycznie formacjach takich jak: Old Timers, Swing Session czy zespołach Jana „Pta-szyna” Wróblewskiego.
Wojciech Kamiński
Pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do jazzu. Wspólnie z bandżystą A. Baranowskim założył swój pierwszy zespół zawodowy, którego nazwa oddawała ich preferencje muzyczne – Ragtime Jazz Band, z którym zdobyli wiele nagród. W roku 1977 założył kolejny swój zespół Swing Workshop. Jest odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, oraz Odznaką Zasłużonego dla Warszawy. Otrzymał również Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Julia Pucis
Polska wokalistka jazzowa, uczyła się śpiewu od 12 roku życia. W roku 2022 otworzyła własną pracownię muzyczną "Daj Głos!". Współpracowała z takimi postaciami, jak: W. Nahorny, K. Trzaskowski, V. Traczyk, K. Ratajski, A. Zielak, M. Bogdanowicz, M. Shepherd.
Marianna Wróblewska – Marianna Wróbleska
Polska wokalistka jazzowa. Debiutowała latem 1963 r. Jako pierwsza wokalistka jazzowa nagrała płytę długogrającą z serii „Polish Jazz”. Nagrała do tej pory siedem albumów, które dowodzą, że jest zjawiskiem nietuzinkowym, artystką o szerokich możliwościach interpretacyjnych.
Tomasz Bielecki
Rozpoczął swoją karierę muzyka w 1985r. współtworząc zespół BLUES 66. Od tego czasu stale koncertował, współpracując m.in. z T. Nalepą, K. Staszewskim, T.Love. Jest laureatem prestiżowych festiwali muzycznych w kraju i zagranicą. W swoim dorobku fonograficznym posiada 18 nagranych płyt.
Bezpłatne bilety do odbioru w Hotelu Mazurkas, od 27.08.2024r. od godz. 18:00
Liczba miejsc ograniczona.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 bilety.