Rok 2018 obfituje w wiele niezapomnianych wydarzeń artystycznych związanych z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W MCC Mazurkas już po raz kolejny mieliśmy okazję uczcić tę rocznicę w sposób szczególny. Dwa tygodnie po fantastycznym koncercie Mistrzów Muzyki Polskiej (Chopin, Karłowicz, Paderewski) w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz fenomenalnego pianisty Krzysztofa Książka, przyszedł czas na kolejne wydarzenie artystyczne o niezwykłej randze.
Zespół „Mazowsze”, który wystąpił 9 września w ramach cyklu Forum Humanum Mazurkas, należy do największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i folkloru. To zespół, który kultywuje, co w polskiej kulturze najpiękniejsze i niezwykle barwne – naszą wielką tradycję ludową. Wszędzie gdzie się pojawią budzą powszechny zachwyt i sympatię. Są znani w całej Polsce i na świecie. Tym razem zaprezentowali się na scenie MCC Mazurkas w pełnym 140 osobowym składzie. Już samo pojawienie się artystów wywołało wśród zgromadzonej 900 osobowej widowni burzę oklasków. Nasi goście przywitali „Mazowsze” z wielkim aplauzem i serdecznością.
W programie widowiska „Kalejdoskop Barw Polski” zobaczyliśmy najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu. Usłyszeliśmy najbardziej popularne piosenki oraz podziwialiśmy przepiękne, bajecznie kolorowe stroje z kilkunastu etnograficznych regionów Polski. Tego wieczoru „Mazowsze” zaprezentowało program niezwykle dynamiczny, barwny i żywiołowy. Wspaniałe kostiumy, taneczne akrobacje, widowiskowe choreografie ale przede wszystkim najwyższy poziom artystyczny, to największe atuty zespołu. Radość z jaką tańczą, sposób w jaki interpretują muzykę czyni atmosferę widowiska niepowtarzalną. Ma to wyraz przede wszystkim w bardzo bliskiej relacji z publicznością. Widownia kocha Mazowsze, i daje temu wyraz gromkimi brawami, po każdym wykonanym utworze. Również podczas naszego wieczoru aplauz publiczności był ogromny i towarzyszył występom od pierwszego taktu aż po ostatni utwór. Nie ma bowiem nic wspanialszego niż „Mazowsze”, które napawa dumą oraz zostaje w sercu na całe życie, co podkreślił kilkakrotnie prezes MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel Andrzej Bartkowski, który poprowadził wrześniową galę.
II Forum Rzeźby Mazurkas – ponadczasowe święto sztuki Światowej sławy polscy artyści, fenomenalny Jerzy Kędziora, wyjątkowe prace, różnorodność formy i wyrazu.
Drugim kluczowym punktem programu tego wieczoru był również wernisaż rzeźby, zorganizowany w ramach cyklu Forum Rzeźby Mazurkas z udziałem piętnastu wybitnych, wielokrotnie nagradzanych i uznanych na świecie polskich rzeźbiarzy. Większość z tych artystów, po raz kolejny uczestniczy w drugiej edycji naszego cyklu, pokazując swoje nowe realizacje. Do nich należą: Lili i Wiesław Fijałkowscy, Leon Gruzd, Dariusz Kowalski-KODAR, Teresa Pastuszka-Kowalska, Krzysztof Pawłowski i Ryszard Piotrowski. Do wydarzenia w tym roku dołączyli znakomici artyści ze średniego i starszego pokolenia: Domicella Bożekowska, Zbigniew Gos, Andrzej Kasten, Michał Leszczyński i Jerzy Kędziora. Pojawili się też przedstawiciele bardzo młodego pokolenia polskiego rzeźbiarstwa, utalentowani i odważni: Faustyna Makaruk, Gabriela Pawlicka, Teresa Ratułowska. Tegoroczna ekspozycja, zawierająca prace tych młodych artystów, pozwala optymistycznie spojrzeć na dalszy rozwój tej dziedziny sztuki.
To wyjątkowa wystawa – każdy z artystów prezentujący swoje działa zyskał już uznanie i szacunek w świecie sztuki. Sześćdziesiąt prac prezentowanych w przestrzeni MCC Mazurkas oraz na terenie zielonym wokół obiektu wzbudziło duże zainteresowanie zwiedzających. Kilka z nich znalazło nawet pierwszych nabywców. Pozostałe czekają na swoich nowych właścicieli. Podczas wernisażu nasi goście mieli okazję również porozmawiać z artystami, którzy opowiadali w przerwie koncertu o swoich inspiracjach artystycznych oraz twórczości.
Wśród gości XXXVI Forum Humanum Mazurkas ogromne zainteresowanie i podziw wzbudziły rzeźby „Balansujące”, znakomitego artysty Jerzego Kędziory, które są niewątpliwą atrakcją tej wystawy. „Balansujące” na stałe zawisły nad Canale Grande w Wenecji, w Kopenhadze czy Amsterdamie, Dubaju, Tel – Aviwie i Nowym Jorku. Są również rozpoznawalne w Polsce. Wśród najbardziej znanych znajdują się: rzeźba, którą można podziwiać w Bydgoszczy "Przechodzący przez rzekę".
Kuratorem wystawy jest Janina Tuora a komisarzami – Lili i Wiesław Fijałkowscy oraz Dariusz Kowalski KODAR. Wystawę można oglądać przez kolejny rok. Wstęp na wystawę jest wolny.
Obecność wielu znanych rzeźbiarzy, prezentujących swoje prace podczas II Forum Rzeźby Mazurkas, potwierdza, że świat kultury i sztuki może łączyć się z biznesem, czerpiąc wzajemne korzyści, nie tylko materialne. Udowadniamy, że działania na rzecz sztuki mogą być źródłem wielkiej satysfakcji, ale także motorem biznesu.
Współorganizatorem 36 edycji FHM był Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego,
Partnerem wydarzenia – Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz
Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.
Partner Branżowy – Meeting Planner.pl
Partner Medialny: Ambasador
Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.