panorama

26.08.2018 r. w MCC Mazurkas odbył się niezwykły koncert z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na scenie królowały utwory Chopina, Paderewskiego i Karłowicza. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej oraz fenomenalnego pianisty młodego pokolenia Krzysztofa Książka zabrzmiały z podwójną mocą. Wieczór jak zwykle wspaniale poprowadził prezes MCC Mazurkas Andrzej Bartkowski.

Przybyłych na niedzielną galę gości powitali organizatorzy koncertu prezesi MCC Mazurkas Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – partner wydarzenia. Spotkanie muzyczne zgromadziło jak zwykle kilkusetosobową widownię. 600-osobowa publiczność miała okazję uczestniczyć w koncercie niezwykłym i poruszającym. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod batutą Zbigniewa Gracy usłyszeliśmy utwory Chopina, Paderewskiego, Karłowicza.

Koncert był okazją do przypomnienia nam wszystkim, jak ważną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrała muzyka tych wybitnych kompozytorów. Jak wielkie znaczenie dla odzyskania wolności miała muzyka Chopina, Paderewskiego i Karłowicza podkreślał prowadzący koncert Andrzej Bartkowski. To jak trudno byłoby wolność odzyskać oraz w jak ważny sposób muzyka Chopina, Paderewskiego czy Karłowicza pielęgnowała polskość, o tym, w słowie komentarza usłyszeliśmy od Sławomira Pietrasa. Na naszej scenie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej gościła już kilkakrotnie. Tym razem z Zespołem wystąpił Krzysztof Książek - jeden z najpopularniejszych pianistów młodego pokolenia, niezwykle utalentowany, charakteryzujący się niezwykłą pasją i zaangażowaniem. W jego wykonaniu w pierwszej części koncertu usłyszeliśmy I Koncert fortepianowy e-moll, op 11 Fryderyka Chopina.

Po przerwie na zakończenie drugiej części koncertu wysłuchaliśmy suity G-dur na orkiestrę smyczkową Ignacego Jana Paderewskiego oraz czteroczęściowej serenady na orkiestrę smyczkową op.2 Mieczysława Karłowicza, jednej z najpiękniejszych serenad, nie tylko polskich ale i światowych, co podkreślał Sławomir Pietras. Scena Talentów Forum Humanum Mazurkas nierozłącznie związane jest z promocją, zdolnych artystów młodego pokolenia.

W towarzyszącej XXXV FHM „Scenie Talentów”, kolejnym odkryciem Ireny Bartkowskiej, inicjatorki tego cyklu, była dwójka młodych, niezwykle utalentowanych artystów. Małgorzata Pawłowska sopran o fantastycznym , mocnym głosie oraz pianista Ryszard Alzin. Fenomenalna młoda artystka wzbudziła aplauz publiczności. Świetny warsztat, niesamowita ekspresja i niewątpliwe zacięcie dramaturgiczne docenili gromkimi brawami zgromadzeni na widowni goście. W wykonaniu sopranistki usłyszeliśmy dwie arie z oper „Halka„ i „ Paria” Stanisława Moniuszki. Z tym trudnym dla początkującej wokalistki repertuarem, Małgorzata Pawłowska poradziła sobie doskonale. Przy fortepianie zasiadł również przedstawiciel młodego pokolenia pianistów Ryszard Alzin. Jako pierwszy Polak w historii został przyjęty na elitarne, interdyscyplinarne studia Contemporary Performance and Composition. Pianista jest obecnie w trakcie poszukiwania funduszy na wyjazd.

Współorganizatorem tej edycji FHM był Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Partnerem – Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.
Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.

 

2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)