XXIV Forum Humanum Mazurkas – 27 listopada 2016 r.
Koncert: Koncert: „Ułani, ułani” – utwory legionów polskich oraz „Musicalowy
kalejdoskop” – największe przeboje światowych musicali w wykonaniu
Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
pod kierownictwem Adama Martina.
Wernisaż malarski:
„Wernisaż malarski: „Zaczarowany ogród” –
malarstwo Tadeusza Kijańskiego
„Dwie kapusty i śledź” – malarstwo i rzeźba Anny Lenkiewicz.
Wernisaż malarski: „Zaczarowany ogród” – malarstwo Tadeusza Kijańskiego
„Dwie kapusty i śledź” – malarstwo i rzeźba Anny Lenkiewicz.
Impresje filmowe: „Czerwony szalik w ogrodzie”.
Impresja o Tadeuszu Kijańskim. Realizacja: Janina Tuora, Jan Sumikowski.

OPIS

XXIV Forum Humanum Mazurkas, które odbyło się 27 listopada br., z pewnością można określić jako prawdziwą ucztę artystyczną. Na scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel zagościł Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Adam Martina, który zaprezentował dwa różne programy artystyczne. W koncercie udział wzięło ponad 800 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki. Wieczór rozpoczął się impresją filmową o Tadeuszu Kijańskim, którego wystawa indywidualna „Zaczarowany ogród” zaprezentowana została w ramach wernisaży malarskich towarzyszących forum. Podczas rozmowy na proscenium z Prezesem MCC Mazurkas Andrzejem Bartkowskim, Tadeusz Kijański opowiadał o swoim życiu i największych pasjach: malarstwie, pisaniu książek, reżyserowaniu sztuk teatralnych oraz słuchowisk radiowych. Najnowsza książka pisarza „Powrót do Domu Koni” miała także swoją premię podczas tego spotkania, a jej fragmenty odczytał na scenie przyjaciel artysty, aktor Henryk Talar.

Po bardzo ciekawej części oficjalnej przyszedł czas na występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W pierwszym programie zespół zaprezentował piękne pieśni i melodie charakterystyczne dla okresu Legionów Polskich. Nie zabrakło takich utworów jak m.in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Pierwsza Kadrowa”, „Pieśń o wodzu miłym” czy też „Przybyli ułani”. Niezwykle zróżnicowana choreografia, żołnierskie mundury w połączeniu z barwnymi strojami solistek grupy wokalnej Why Not oraz znakomici muzycy orkiestry symfonicznej nadały tej części koncertu wyjątkowo wzniosły, a zarazem patriotyczny charakter.

W drugiej odsłonie wieczoru dzięki wspaniałym głosom solistów oraz układom tanecznym i baletowym goście mogli przenieść się w świat najbardziej znanych musicali świata. Na scenie zagościły niezwykle barwne widowiska, które tworzyły muzyka i teksty piosenek z popularnych musicali. Usłyszeć można było min.: „Gdybym był bogaczem”, „You are the one” z Grease, „New York, New York” czy też „You raise me up”, które porwały serca zebranej publiczności. Jak najbardziej zasłużone oklaski rozbrzmiewały na sali długo po ostatnich taktach muzyki.

W ramach wystaw malarskich, które od czterech lat niezmiennie towarzyszą Forum Humanum Mazurkas oprócz prac Tadeusza Kijańskiego podziwiać można było wystawę indywidualną Anny Lenkiewicz „Dwie kapusty i śledź”. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora.

Partnerami tej edycji byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego, Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Geotermia Mazowiecka S.A. Patronami medialnymi z kolei: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.

Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.

     PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

 zaproszenie   zaproszenie   wernisaż   plakat    plakaty Mysyrowicza

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)