XLIV Forum Humanum Mazurkas – 27 lutego 2022 r.
Koncert:
Widowisko baletowe Kilar i „Orawa” oraz „Exodus”, „Preludium” do muzyki WOJCIECHA KILARA - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
Wernisaż: Marta Węg - wystawa indywidualna „Podróż” oraz wystawa rzeźby ceramicznej autorstwa Jacka Opały „Ars in populo” / „Sztuka wśród ludzi”.

OPIS

44FHM Slask


XLIV Forum Humanum Mazurkas - 27 lutego 2022 r.

27 lutego 2022 roku, w Hotelu Mazurkas odbyło się 44 Forum Humanum Mazurkas, na scenie Hotelu Mazurkas wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w widowisku baletowym Kilar i „Orawa” oraz „Exodus”, „Preludium” do muzyki WOJCIECHA KILARA.

„Orawa” - pozostanie na zawsze perłą w repertuarze „Śląska”. Żywiołowe widowisko monograficzne, poświęcone w całości światowej sławy kompozytorowi i pianiście Wojciechowi Kilarowi, który współpracując z Zespołem „Śląsk” – tworzył utwory inspirowane kulturą ludową. Zespół zawdzięcza Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, z których powstał koncert dedykowany wielkiemu artyście. Obok „Poloneza” z filmowej ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, zobaczymy ciekawe kompozycje choreograficzne takie jak: „Dwa Michały”, „Polka opolska”, a także „Harnaś i zbójnicy”. W programie znalazł się także utwór z cyklu „tatrzańskich” dzieł Wojciecha Kilara – „Orawa”. Jest to pierwsze na świecie opracowanie sceniczne tego dzieła, do którego choreografię ułożył Juraj Kubánka – słowacki tancerz, choreograf i reżyser. Dzięki tak znakomitemu połączeniu tych wielkich osobowości „Orawa” w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest niezapomnianym dziełem, które na długo pozostaje w pamięci widza .

„Exodus”, „Preludium” to Spektakl taneczny w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” do muzyki Wojciecha Kilara, składający się z „Preludium” oraz tytułowego „Exodusu” w choreografii Michaiła Zubkowa i reżyserii Pawła Szumca. Spektakl jest efektem współpracy Zespołu „Śląsk” z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie.

„Exodus” jest widowiskiem opartym na stylistyce tańca współczesnego i ludowego z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego. Szesnastu tancerzy otoczonych muzyką Wojciecha Kilara oraz elementami sztuk wizualnych łączą się w plastycznych obrazach opowiadających o podróży człowieka przez życie. Projekt „Exodus” jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Od dziesięciu już lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Wernisaż był doskonałą okazją do bliższego poznania sztuki Marty Węg zaprezentowanej w ramach wystawy indywidualnej „Podróż”. Goście mogli podziwiać również wystawę rzeźby ceramicznej autorstwa Jacka Opały „Ars in populo” / „Sztuka wśród ludzi”.

Partnerami wydarzenia, organizowanego w Hotel Mazurkas są: Pan Jan Żychliński - Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Pan Paweł Kanclerz - Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Dziękujemy za promocję i wspieranie kultury i sztuki!


 


PEŁNA RELACJA FILMOWA - 1 CZĘŚĆ

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)