XLIII Forum Humanum Mazurkas – 26 stycznia 2020 r.
Koncert:
„Brodzić po wodzie" oraz "Zobacz jazz – Golden Ages". Spektakle muzyczno-taneczne w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca.
Wernisaż: Beata Musiał-Tomaszewska – Wystawa indywidualna malarstwa “Żywioły – ogień i woda”
Impresja filmowa: “ Zwierzęta Barbary Pingot w akwareli “ – realizacja Jan Sumikowski i Janina Tuora.

 

OPIS

info6000


XLIII Forum Humanum Mazurkas - 26 stycznia 2020 r.

26 stycznia 2020 r. na scenie XLIII Forum Humanum Mazurkas wystąpił Kielecki Teatr Tańca, specjalizujący się w repertuarze opartym na stylach tańca jazzowego w tradycyjnych i współczesnych jego odmianach. KTT istnieje od 25 lat, utworzony i do dziś prowadzony przez Elżbietę i Grzegorza Pańtak, tancerzy, choreografów, managerów i pasjonatów tańca. Dzięki szerokiemu wachlarzowi umiejętności i profesjonalnemu przygotowaniu artystów, zaprezentowane spektakle: „Brodzić po wodzie" oraz "Zobacz jazz - Golden Ages", wywołały entuzjazm wśród publiczności. Zespół poza prezentacją własnych produkcji jest angażowany do działań w koprodukcjach (m.in. z Operą Wrocławską, Teatrem Niederbayern w Niemczech, Operą Izraelską, TVP, TVN, POLSAT)

Prezes Andrzej Bartkowski, rozpoczął wieczór od przywitania wielu szacownych gości, następnie mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością Pani Beaty Musiał-Tomaszewskiej, absolwentki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Autorki wystawy malarskiej pt.: “ Żywioły-ogień i woda “. Obrazy można było podziwiać w Foyer w przerwie między spektaklami. Wystawa została przygotowana przez kurator Janinę Tuora.
 
Gościem "Rozmowy na proscenium", była Pani Zofia Rudnicka, tancerka, choreograf i aktorka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, autorka książki pt.: "Gerard Wilk Tancerz". Przyjaciółka i partnerka sceniczna Wilka, przypominała nam wielkiego tancerza i otaczający go świat. Gerard Wilk był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, był też fotomodelem Barbary Hoff. Uwielbiany przez kobiety i mężczyzn. U szczytu kariery wyemigrował z Polski, by wejść na taneczny Olimp i znaleźć się w zespole Maurice'a Béjarta. Z „Baletem XX wieku” zwiedził cały świat.
 
Spektakl pt.: "Brodzić po wodzie" w choreografii Elżbiety i Grzegorza Pańtak, to zbiór tańców modern-jazz, połączonych z pieśniami gospel. Ten niezwykły mariaż stworzył wspólnotę artystycznej modlitwy, która wzbudziła wśród widzów klimat wzniosłego duchowego przeżycia. Część taneczna spektaklu to zbiór autorskich choreografii Państwa Pańtak do pieśni negro spirituals, opracowanych w formie scenicznej modern-jazz. Autorzy ukazali ekspresję afro-amerykańskiego stylu teatru tanecznego, który łączy w sobie ducha chrześcijaństwa kultury zachodniej oraz afrykańską tradycję wyrażania się poprzez taniec i śpiew. Należy podkreślić, że negro spirituals, są ściśle związane z praktyką śpiewu zbiorowego, tak więc najwłaściwszym instrumentem do wykonania tych pieśni był bez wątpienia chór, który wspólnie z tancerzami i muzykami dostarczył widzom ogromną dawkę energii i radości.
 
Spektakl pt.: "Zobacz jazz - Golden Ages" w choreografii Jean Charles Zambo /JoJsS/, przeniósł widza do roztańczonego Harlemu z lat 20 i 30 XX w. Cotton Club to pierwszy przystanek w podróży do Złotego Wieku, pełen swingu, charlestona i energetycznej muzyki. Kolejny przystanek to Savoy Ballroom, miejsce w którym zarówno czarni jak i biali mogli zapomnieć o segregacji rasowej na jednej scenie. Każdy element spektaklu stanowił swoisty hołd złożony kulturze swing, jazzu oraz jego wpływu na kształtowanie takich stylów jak: Charleston, Lindy Hop, Boogie, Rock oraz wielu innych, rozwijających się na całym świecie.
 
Publiczność pomimo 4 godzin występów i rozmów, żegnała artystów z wielkim wzruszeniem gromkimi brawami, dopominając się bisów. Roztańczona atmosfera wpłynęła na ogólne nastroje jeszcze długo po zakończeniu 43 Forum Humanum Mazurkas. Odebraliśmy wiele słów uznania od zachwyconej publiczności jeszcze kilka dni po tym niezwykłym wydarzeniu.
 
W 43 Forum Humanum Mazurkas udział wzięło udział ponad 900 osób ze świata biznesu, kultury, sztuki oraz społeczności lokalnej.

 


    RELACJE FILMOWE    

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)