XL Forum Humanum Mazurkas – 30 czerwca 2019 r.

Koncert: 
„The Flying Georgians”, czyli Latający Gruzini oraz Jubileuszowa Biesiada Artystów FORUM HUMANUM MAZURKAS
Wernisaż: Wystawa zbiorowa malarstwa – „Jubileuszowa wystawa artystów FORUM HUMANUM MAZURKAS”
Impresja filmowa: „Ta ostatnia niedziela” – film o twórczości Leszka Puchalskiego. Realizacja: Janina Tuora i Jan Sumikowski.

 

OPIS

40 fhm male

The Flying Georgians czyli „Latający Gruzini” oraz Jubileuszowa Biesiada Artystów FORUM HUMANUM MAZURKAS..

Z okazji 40. edycji Forum Humanum Mazurkas ponad 800-osobowa publiczność miała okazję uczestniczyć we wspaniałej Jubileuszowej Biesiadzie Artystów Forum Humanum Mazurkas, podczas której zaprezentowały się znane gwiazdy estrady występujące w poprzednich edycjach FHM. Jubileuszowi towarzyszył występ tancerzy z Gruzji – The Flying Georgians, w którym wzięło udział 50 artystów z Gruzji przenosząc gości w porywający i oryginalny świat folkloru gruzińskiego. Imponujące taneczne show, piękne choreografie i wspaniałe kolorowe stroje oraz oryginalna muzyka – taki obraz jawi się po tym występie.

Wieczór rozpoczęli Prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz, którzy z okazji jubileuszowej edycji przypomnieli ideę Forum Humanum Mazurkas i przenieśli nas w czasie aż do pierwszego wydarzenia FHM w 2012 r. kiedy to narodził się projekt FORUM HUMANUM, a który dziś ma już swoją tradycję, stałą publiczność i wiele nagród… Zebraną publiczność powitali również Dyrektor Generalna MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel Aneta Klepacka-Kołbuk, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, który wraz z Burmistrzem Ożarowa Mazowieckiego Pawłem Kanclerzem wspiera projekt FHM, także finansowo oraz współtwórcy FORUM HUMANUM MAZURKAS – Janina Tuora (kurator wystaw) i Jan Sumikowski (realizator filmów o artystach i relacji filmowych z FHM). W ciągu ostatnich siedmiu lat miało miejsce w MCC Mazurkas aż 39 spotkań kulturalno-artystycznych z cyklu Forum Humanum, realizowanych pro publico bono z pasji i miłości do sztuki. 40. edycja, która była swoistą retrospektywą działań pro kulturalnych podejmowanych na FHM była utrzymana w letnim, kolorowym klimacie artystycznej biesiady. Jubileuszowy charakter miały zarówno koncert, jak i towarzysząca mu wystawa malarstwa, w której wzięli udział artyści, których prace prezentowane były już wcześniej w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Historię wystaw i pracy nad materiałami, również filmowymi, poświęconym malarzom i rzeźbiarzom przedstawiła kurator wystaw Janina Tuora.

Koncert rozpoczął występ zespołu „The Flying Georgians” („Latający Gruzini”), działającego przy Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Jawakiszwiliego w Tbilisi. Zespół został założony w 1996 roku przez Davida Kikvadze, a jego program stanowi swoiste zaproszenie dla widza do poznania gruzińskiego ducha we wszelkich jego przejawach na przestrzeni wieków. Kobiecy taniec jest esencją wdzięku i uroku, przywodząc na myśl balet. Kroki są drobne, delikatne i spokojne, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że kobieta płynie po ziemi czy wręcz nad nią się unosi. Mężczyźni natomiast tańczą na palcach z werwą i wigorem, emanując ogromną energią w podskokach, obrotach i piruetach. Widowisko, które stworzyli młodzi artyści z Gruzji porwało publiczność, która żywiołowo oklaskiwała tancerzy po każdym utworze, a owacjami na stojąco podziękowała za cały występ.

Po krótkiej przerwie wszyscy powrócili na salę aby dać się ponieść duchowi Jubileuszowej Biesiady Artystycznej. Po krótkim filmie – retrospekcji 39 edycji Forum Humanum, na scenie zasiedli uczestnicy poprzednich edycji FHM, którzy przygotowali na tę okazję bogaty i różnorodny program artystyczny. Była muzyka klasyczna w wykonaniu Aleksandra Czajkowskiego-Ładysza (niezapomniana „Aria Skołuby”, której wykonanie przez jego ojca – Bernarda, przeszło do klasyki polskiej opery), Justyny Reczeniedi (przepiękny walc „Miłość to niebo na ziemi” z operetki „Paganini Fr. Lehara oraz „Tangolita”) oraz przedstawicieli Sceny Talentów FHM – Małgorzaty Pawłowskiej (aria Adriany z opery „Adriana Lecouvreur” Frnacesco Cilea) i Krzysztofa Łazickiego, któremu przy fortepianie towarzyszyła Monika Kolasińska (aria hrabiego Rudolfa „Vi ravviso, o luoghi ameni” z opery „Lunatyczka” Vincenzo Belliniego). Była również muzyka rozrywkowa i szlagiery polskiej piosenki, m.in. „Człowieczy los” w wykonaniu Natalii Kovalenko, „To były piękne dni” w wykonaniu Wiesława Bednarka, „Był bal” oraz „Zawsze byłaś w moich myślach” (Always on my mind) w interpretacji Marka Ravskiego, „Walc minutowy” w wykonaniu Adrianny Godlewskiej, Krystyna Sulżycka zaśpiewała piosenkę „Raz w roku kwitną sady”, Jolanta Kubicka – „Tango d’amore”, Kazimierz Mazur – „Urle” (przy akompaniamencie Krystyny Bulythiny), a Danuta Stankiewicz „Groszki i róże” oraz „Skrzypka Hercowicza” z repertuaru Ewy Demarczyk. Artystom akompaniował niezrównany Andrzej Płonczyński, który wykonał również utwór „Człowiek, którego kocham” G. Gerschwina, a Grzegorz Walczak odczytał utwór własnego autorstwa zatytułowany „Za długo Polsko byłaś na wagarach”. Doskonałym uzupełnieniem wieczoru były pełne dowcipu wystąpienia Zdzisława Słowińskiego, Andrzeja Dyszaka i Andrzeja Bychowskiego. W humorystyczny nurt wpisał się również prowadzący wieczór Andrzej Bartkowski wraz z Ireną Bartkowską, którzy zaprezentowali 2 autorskie pastisze „Dziś Zdziś” (pastisz piosenki „Panna Mania dzisiaj gra na mandolinie” przygotowany na 90 urodziny Zdzisława Słowińskiego) oraz „Gdy Cię wzięłam (pastisz piosenki „Ty kąpiesz się nie dla mnie” przygotowany na 70 urodziny Andrzeja Bartkowskiego). Finałowe wykonanie przez wszystkich artystów piosenki „Płonczyński nasz” będącej pastiszem „Yes, my heart belongs to Daddy” do tekstu Andrzeja Bartkowskiego i uroczysty wjazd jubileuszowego tortu na salę zakończyły ten niezwykły wieczór.

Koncertowi towarzyszyła tradycyjnie wystawa zbiorowa malarstwa. Do udziału w wernisażu kurator Janina Tuora zaprosiła artystów, którzy prezentowali swoje prace w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w czasie wcześniejszych 39 edycji FORUM HUMANUM MAZURKAS. Partnerami 40. Edycji FORUM HUMANUM MAZURKAS byli Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz oraz Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński. Wydarzenie swoim Patronatem objęły: Business Centre Club oraz Federacja Pracodawcy RP. Patronat medialny: TVP3 Warszawa, Presto, Ruch Muzyczny, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl oraz portal kulturadostepna.pl.


Siedem lat minęło - 40. edycja FORUM HUMANUM MAZURKAS. List Janiny Tuory

40. edycji FORUM HUMANUM MAZURKAS - podsumowanie

Witold Mysyrowicz - plakaty dla FORUM HUMANUM MAZURKAS

PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

 zaproszenie   zaproszenie   wernisaż   plakat    plakaty Mysyrowicza

 

PEŁNA RELACJA FILMOWA W 2 CZĘŚCIACH

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

 
2111fce62d3bfc3090354c61221b85c5.jpg
04a14c5db8db45224afb4df1d4ab4463.jpg
a8574d4cfd019a11e4427fb15ea70935.jpg
62d2c09fb021bca9a5854300e6dc1e5d.jpg
fcc7f9d024af22923fa7b87b48d0d389.jpg

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)