XC Forum Humanum Mazurkas26 kwietnia 2026 r.
 
Koncert:  „Piąta Aria po kisielu" w wykonaniu: Małgorzata Pawłowska, Małgorzata Szymańska-Sadlakowska, Leszek Świdziński 

Wystawa: Koncert otworzyła wystawa plakatów Witolda Mysyrowicza, polskiego artysty, grafika, designera, karykaturzysty, wieloletniego Prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury - SPAK.

OPIS

90. Forum Humanum Mazurkas

Plakat 1 skala RGB do wyswietlania

 

90. Forum Humanum Mazurkas - „Piąta Aria po kisielu”

26 kwietnia 2026 w ramach cyklu Forum Humanum Mazurkas, na scenie gościliśmy trójkę wspaniałych Artystów. 
„Piąta Aria po kisielu” to wyjątkowy wieczór z operą, podczas którego znane i uwielbiane arie zabrzmiały w nowym, przewrotnym kontekście. W operowych historiach zawsze pojawia się bohaterka lub bohater walczący o wielką miłość - to właśnie oni śpiewają utwory, które publiczność rozpoznaje od pierwszych taktów i które na stałe zapisały się w historii muzyki.

Czy jednak opera naprawdę kończy się w momencie wykonania najsłynniejszej arii? A może to dopiero początek opowieści? Ten koncert pokazuje, że po największym przeboju histo­ria toczy się dalej - często zaskakująco, intensywnie i równie pięknie. Bo przecież nie tylko księżniczka ma coś do powiedzenia, a jej los nie zawsze jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

To także spojrzenie na operę z przymrużeniem oka - świat, w którym bohaterowie nie zawsze są krystaliczni, a dobrze znane schematy potrafią zaskakiwać. Czy księżniczka zawsze pozostaje księżniczką? Czy znane postacie są tymi, za które je uważamy?

W programie znalazły się fragmenty operowych arcydzieł, które pozwalają odkryć mniej oczy­wiste, a niezwykle poruszające momenty muzycznej narracji. To opowieść o tym, co dzieje się po wielkim hicie - kiedy emocje nie gasną, lecz dopiero nabierają głębi.


Wystąpili:

Małgorzata Pawłowska (fot. D. Polewka) 4

Małgorzata Pawłowska / Sopran - Urodzona w Kutnie śpiewaczka operowa, absolwentka Uni­wersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zadebiutowała w 2015 roku jako Hrabina w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Występowała na scenach m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w teatrach operowych w Europie i Ameryce Południowej. W jej repertuarze znajdują się partie tytułowe, takie jak Salome, Tosca i Rusałka. Laureatka licznych konkursów wokalnych, w tym I nagrody DA CAPO International Music Competition. Ceniona za ekspresję sceniczną i wyraziste kreacje aktorskie. Współpracuje także z warszawską sceną varieté, realizując autorskie projekty muzyczne.

Leszek Świdziński

Leszek Świdziński / Tenor - Tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameral­nej rolą Ferranda w „Così fan tutte” W. A. Mozarta. Występował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w wielu teatrach operowych w Polsce i za granicą.Koncertował w Europie, Ameryce Północnej, Azji i na Bliskim Wschodzie. Brał udział w licznych festiwalach, m.in. Festiwalu Mozartowskim, Festiwalu Oper Barokowych czy Klangbogen w Wiedniu. W jego dorobku znajdują się nagrania radiowe i telewizyjne oraz płyty i projekty filmowe.Znany z wszechstronności repertuarowej – od oper buffa po dramatyczne role verdiowskie i pucciniowskie. Solista Polskiej Opery Królewskiej i pedagog.

Małgorzata Szymańska Sadlakowska(fot.Zbigniew Malak)

Małgorzata Szymańska-Sadlakowska / Fortepian - Pianistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Krzysztofa Jabłońskiego. Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Paryżu, Warnie i San Sebastián. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Występuje w kraju i za granicą jako solistka i kameralistka. Od 2009 roku związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Ukończyła także studia wokalne w Akademii Muzy­cznej w Łodzi. Łączy działalność koncertową z doświadczeniem scenicznym i kameralnym.



Wieczór poprowadził Andrzej Bartkowski.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspólne przeżywanie tego niezwykłego wieczoru!
Do zobaczenia na kolejnym Forum Humanum Mazurkas.

 


    RELACJE FILMOWE    

 

WPEŁNA RELACJA FILMOWA - 1 i 2 część

Exit

 

WYBRANE FRAGMENTY RELACJI FILMOWEJ PODZIELONE TEMATYCZNIE

Zapraszamy na relację wkrótce.


 


 

 

PROGRAMY, ZAPROSZENIA...    

  zaproszenie     program    plakat    
 
 
 
 
 

 

Róbmy coś, róbmy coś - Co by zależało od nas - Nie wiem co - Nie wiem jak - Ale coś tam chyba można - Zróbmy coś - Żeby coś - Zależało od nas. (Agnieszka Osiecka)